PALL JZSEF DR: vitz PALL MIHLY
2007.10.27. 14:15
vitz Pall Mihly (1894, Srosd-1984, Srosd)
Nagyapm vilghbors visszaemlkezseit 1980-83 kztt (vastagon szedve) az albbiak szerint sikerlt rgztenem:
Nagyapm 1894. oktber 28-n szletett Srosdon. 1915. novemberben vonult be a cs. s kir. 69. gyalogezred ptzszlaljhoz Pilsenbe s itt kapta meg a katonai alapkikpzst. Ezutn a soron kvetkez menet szzaddal kikerlt a galciai harctrre, ahol a Pieniaki, Czeipiele, Kizia krnyki harcokban vett rszt. 1916. mrcius 8-n megsebeslt „…szerencsre csak egy fradt goly tallta el a lbikrmat…” Ebben az idszakban szerezte meg a bronz vitzsgi rmet, mely odatlsnek krlmnyeire szkszavan csak gy emlkezett „…meglltottuk az oroszokat…”
Felplse utn visszament az els vonalakba s itt kzdtt 1917-ig. Ekkor a romn hadzenet miatt az ezredet tszlltottk Erdlybe a Tlgyesi szoroshoz. Ezen a fronton kapta meg a II. osztly ezst vitzsgi rmet, mert egy ellentmads alkalmval a nagyon elretr szakaszt a romn csapatok bekertettk, s magadsra szltottk fel. A tler ellenre kitrtek s vres kzitusa utn trtek vissza a sajt csapatokhoz. Errl mondta: „… a fene se akart ezstt, de gy fltnk a hadifogsgtl, hogy inkbb nekikmentnk, aztn amgy magyarosan elkentk a szjukat, …”
Itt rdemelte ki a Kroly Csapatkeresztet, mely elnyersnek felttele 12 heti folyamatos arcvonalbeli szolglat volt. Msodszor is megsebeslt, melyre gy emlkezett: „Lttek ezek a romnok, aztn egy srapnellszilnk tszaladt a vllamon…”
1917 szn jtt ki a krhzbl s elszr ltogatott haza Srosdra, melyre ekpp emlkezett„… nagy volt az nsg idehaza, majdnemcsak jobb volt odakint a dekkungban…” lnk emlkeket hagyott benne, hogy a mr elesett srosdiak hozztartozi tle akartak informcit szerezni szerettk hallnak krlmnyeirl s emiatt sokszor kerlt szvszort helyzetbe.
A szabadsg utn az olasz front kvetkezett, ahol az Isonz vlgyben, a Doberd fennskon, illetve a fennsk kulcst jelent Monte San Michele nev hegyen harcolt. Az itteni harcokat tlte meg a legszrnybbnek, mert elmondsa szerint llandan szenvedtek a vzhinytl, az lelmiszerhinytl, a nyomaszt ellensges tlertl s a tmny hullaszagtl.
Sokat emlegette, hogy nem volt elegend lszer, az olasz csapatok folyamatosan rohamoztak s nem egyszer elfordult, hogy gyalogsgi sval, bicskval, kvekkel, fokossal kellett vdekeznik.
„… sokszor arra eszmlt az ember, hogy l a fldn, mindene csupa vr ,krltte a sok halott s nem is tudja, hogy mit csinlt…”
Ezekben a harcokban rdemelte ki az I. osztly ezst vitzsgi rmet, mert az llsukkal szemben lv,kedvez elhelyezkeds olasz gppuskafszket, 3 trsval egy jszaka hason csszva megkzeltette s elfoglalta.
A kitntetsi javaslat szerint, kiemelked btorsggal hajtotta vgre a feladatot, mely sorn 15 olaszt, kzttk egy hadnagyot ejtett fogsgba s egy gppuskt zskmnyolt jelents mennyisg lszerrel. rdekes mdon a kitntetsi javaslat hangslyozta, hogy az ellensges emberlet kmlsvel valsult meg a fegyvertny. Erre az esemnyre, gy emlkezett „…ksztunk, msztunk az sszes gomb leszakadt, de meg kellett csinlni…” illetve „… az a nehzpuska annyi magyart lekaszlt, hogy reztem, hogyha nem csinlunk valamit elpusztulunk ahnyan csak vagyunk…”
illetve „… mgjk kerltnk s rjuk ordtottam, hogy az anytok ristenit, itt van a vilgvge megjttek a magyarok, az egyiket azonmd nyakon is vgtam. Erre azonnal megadtk magukat. Akkor kaptam a nagyezstt…”
A doberdi harcteret, melyet Htkzsg fennsknak emlegetett gy jellemezte:
„Annyit szenvedtnk ott, mint Krisztus Urunk a keresztfn…”
1917. oktber 24-n az osztrk-magyar csapatok ttrtk frontot s az olasz hadsereg pnikszeren meneklt, ezt a helyzetet gy jellemezte: „ezek zabot-sznt elhnytak s gy pucoltak ellnk, hogy nem gyztnk utnuk menni…” ,illetve „… a kezket feltartottk s azt kiabltk, hogy Itlia kaput, Evviva Ausztria(sic!), mi meg gy fogdostuk ssze ket, mint a nyulakat…”
1918. elejn rkezett meg az osztrk- magyar hadsereg s, gy a szkesfehrvri gyalogezred is a Piave folyhoz, pontosabban a Falze di Piave nev teleplshez. Megkezddtek az elkszletek a folyn val erszakos tkelsre, mely tbb hnapot vett ignybe.
1918. jnius 15-n hajnali 6 rakor indult meg az tmads, mely a magyar katona s a 69-es gyalogezred vitzsgnek egyik rkszp pldjv nemeslt.
A hadmozdulatot tbb rs tzrsgi elkszts elzte meg. Ez ilyen emlkeket hagyott nagyapmban: „… az ember gy rezte, hogy itt a vilgvge, tz krmmel kapartuk magunkat a fldbe…” s „Gzzal is ltt a tzrsg,de ennek semmi hatsa sem volt, mg csak nem is prszklt tle az olasz”
A pergtz vgeztvel a parti szlkben rejtzkd 69-esek kiznlttek a folypartra s megkezdtk az thajzst. Ekkor a parton nyzsg embertmeget lni kezdte az olasz tzrsg, erre gy emlkezett „… jttek a tisztek s mondtk, hogy el vagyunk rulva (sic!), de muszj elre menni, hogy a tzbl kirjnk…” s „ csak rohantunk elre a csnakokba kzben srtunk, tkozdtunk meg imdkoztunk s alig vrtuk, hogy a dig pofjba nzhessnk”
A folyn val tkels iszony vesztesgeket okozott a szkesfehrvri 69., a szegedi 46. s a kecskemti 38. gyalogezrednl. A szegediek tkelst le is kellett lltani. Ennek ellenre a 69. gyalogezred rte el elsnek a tlpartot s azonnal megindult a stratgiai clnak tekintett Montello nev hegy elfoglalsra, mely tele volt olasz drtakadlyokkal s gppuskafszkekkel. A felfokozott idegllapot bmulatos eredmnyt hozott, mert a Montellt sikerlt elfoglalni.
Erre, gy emlkezett:
„ derkig gzoltunk a vzben, aztn neki a hegyoldalnak”„… az olaszok csak addig mertek lni, amg el nem rtk ket, akkor azonnal megadtk magukat, de foglyot nem nagyon ejtettnk…” illetve „…borzaszt, hogy mennyi magyar elveszett ott…”
Elmeslte azt a trtnetet is, hogy srva, feltartott kezekkel jtt fel egy nagyon fiatal olasz katona, erre elvette a puskjt, adott neki egy pofont s a kvetkez szavakkal engedte el : „Menj haza az anyd szoknyja mell!” Az olasz fi nagyapm kezt megcskolta s elfutott, de pr lps utn eltallta egy lvedk s holtan esett ssze. Ekkor nagyapm is srgrcst kapott. „A fene tudja mi lett velem, de bgtem, mint a szaros gyerek.”
A Montello cscsn helyezkedik el a Colessel del’ Aqua, amely a magaslat legfontosabb pontja. Ekrl dz kzitusa folyt, melyet a 69-esek pratlan lendlettel foglaltak el. Ez nagyapm emlkeiben ekpp maradt meg:
„ A hegytetn mr szuronnyal meg puskatussal aprtottuk a digkat, akik gy futottak lefel, hogy vissza se nztek. A magyar zszlt Bogr Laci tzte ki az egyik gppuskalls tetejre…”
A Piavn val tkels jabb kitntetst eredmnyezett szmra, mghozz a legmagasabbat, amit legnysgi llomny elrhetett. Odatltk szmra a legnysgi arany vitzsgi rmet, de ezt az sszeomls miatt mr nem vehette t. Ezt azrt kapta, mert a Montello rohamozsa sorn trsaival 3 olasz lvszrkot gngyltettek fel s tbb gppuskafszket tettek rtalmatlann, gy jelentsen cskkentettk az tkel bajtrsak vesztesgt. (Emlkei szerint egy Szegi Istvn nev klozi illetsg trsval tettk mindezt, akit ksbb szintn vitzz avattak). A magyar csapatok jnius 22-ig tartottk magukat a Piave nyugati oldaln, de utnptls nem rkezett, mert az olasz tzrsg ezt lehetetlenn tette, gy az eszstl megradt folyn visszavonultak. „Mieltt lejttnk a hegyrl krtval felrtuk: visszajvnk!” „ n mg a Piave tls partjn is meg voltam gyzdve rla, hogy a Hazmrt harcolok.”
Nagyapm jnius 22-n, „marha nagy aknatzben srva ugrottam a vzbe” egy kzzel a csnak szlbe kapaszkodva, a msik kezvel Kiss Lajos nev sebeslt trst tartva jutott t a Piave keleti partjra. Erre gy emlkezett: „ Nyakamban a Manlicher meg a Lajos, aki gy srt, mint egy taknyos klk. „ Kln megemlkezett a foly iszony sodrsrl is.
Az arany vitzsgi rem miatti „rmrl” gy szlt: „jttek s veregettk a vllam az aranyrem miatt, de n csak azokra tudtam gondolni, akik ott maradtak. Tudtam, hogy vge mindennek…”
Szeptember hnapban az un. msodik Piave menti csatban, a Monte di val Bella magaslaton harcol: „Mg utoljra jl a dig pofjba vgtunk, mi magyarok….”
A front sszeomlsrl ezt mondta „… a csehek elkezdtek hazafel szkdsni, aztn mindenki megindult visszafel, nem volt mr akkor se tel, se ital, se lszer, de a 69-esek nem gy jttek htra, mint egy cignytbor…”
Ekkor mr birtokosa volt a Sebeslsi remnek is, mely szalagjn a piros cskok jelzik a sebeslsek szmt.
Vgl, 1918. ks szn egy vasti vagon tetejn utazva jtt haza az ezreddel, november 4-n szerelt le Szkesfehrvron.
Az szirzss forradalomrl nem volt j vlemnye, melyet gy fejezett ki „… mi kint rohadtunk ez a frontlgs Krolyi meg a trsai idehaza sunytottak, szirzss forradalmat jtszottak s elrultk Magyarorszgot…” illetve „… tudtuk, hogy a romnok jnnek ,minket meg szlnek engedtek. Nem nagyon rtettk, mert azt hittk, hogy megynk ellenk. Aztn utna meg mr Pesten pardztak…”
A vilghbors rdemei alapjn 1925. jnius 21 -n a Margitszigeten avatta vitzz Horthy Mikls s 15 kha. vitzi telket adomnyozott szmra a falu hatrban. Nyilvntartsi szma a Vitzi Rendben 4042-1925 volt. 1925-ben a Hbors Emlkrmet a kardokkal s a sisakkal adomnyoztk rszre.
A kt vilghbor kztt gazdlkodssal foglalkozott s tagja volt a Frontharcos Szvetsgnek is, mely szervezet keretein bell rszt vett az 1938-as Felvidki bevonulsban. Az 1920-as vekben elltta a harangozi, templomszolgai feladatokat, valamint sokig az egyik legnpszerbb bllr volt a faluban. 1945 utn a helyi TSZ. tagja volt, egszen 1954-es nyugdjba vonulsig.
Ktszer nslt, 1923-ban Fekete Mrit (1897-1946), annak halla utn, 1947-ben Jermann Terzt (1905-1986) vette felesgl. Els hzassgbl szletett gyermeke, desapm Pall Jzsef (1924-2000) volt. A csald a F u. 54. szm alatt lv hzban lt (a legregebb volt a faluban!), melyet az 1980-as vek kzepn az j tulajdonos sajnos lebontott. Nagyapm a falu kztiszteletben ll tagjaknt lt 1984-ben bekvetkezett hallig. Srja a srosdi jtemetben tallhat.
Vgezetl egy anekdotikus trtnet!
Valamikor az 1950-es vekben a srosdi TSZ. baromfi llomnyt rkk tizedeltk s nem merte senki befogni ket. Az elnk szemlyesen felkereste nagyapmat s nagy komolysggal azt mondta neki:
„Tegyen mr valamit Misa bcsi ezekkel a rkkkal, vgtre maga volt a vitz!”
Nagyapm erre jt nevetett s elintzte a rkkat…
„lni a hallban is lehet, az el nem ml emlkezetben!”
|