A VITZSGI REM TRTNETE
2007.03.12. 19:21
Tallin Zsigmond ny. tbornok:
A vitzsgi rem trtnete – rszletek
Budapest, 1921.
Amennyire csak az emberisg trtnelmben visszapillantani tudunk, az ember szakadatlan kzdelmt ltjuk a ltrt. A kzdelem a ltet veszlyeztet ellensges elemek s vadllatok ellen, majd az emberek harca egyms kztt a hatalomrt, fldi javakrt, stb., olyan idsek mint az ember maga. Ezek a kzdelmek fejlesztettk az emberben azokat a tulajdonsgokat, melyeket mi vitzsgnek, btorsgnak neveznk, s amely tulajdonsgok mindegyike mindenkor mly megbecslsben rszesl…
Az Osztrk s Magyar monarchiban rendszerestve volt rmeket II. Jzsef csszr 1789. vben alaptotta.
Az alaptsra vonatkozlag csak utlag, 1809.-ben kiadott szablyzat tartalmaz rsbeli rendelkezseket. Ez a szablyzat az akkori viszonyoknak megfelelen, eredetiben gy hangzott:
„Mr dicssges emlkezet megboldogult II. Jzsef csszr felsge, hogy a harcosok amaz osztlynak hsiessgt s katonai rdemeit megjutalmazza, amely a katonai Mria Terzia-rendet el nem nyerheti, az arany s ezst katonai rmek meghonostsval a magt hsies s fennklt tettekkel kitntet legnysg szmra rmestertl (s strzsamestertl lefel), kitntetst alaptott, amely azonkvl, hogy birtokosainak jobb meglhetst biztost, alkalmas arra hogy egyrstz a kitntetetnek nrzett a kztisztelet ltal fokozza, msrszt bajtrsainl hasonl cselekedetekre val dicsretes szomjhozst bresszen.
Id s krlmnyek ez intzmnyre vonatkoz klnfle mdostst tettek szksgess. Ennek folytn most legkegyelmesebb uralkod felsge – ki a katonai rdemeknek minden fokon klns figyelmet szentel – elrendelte, hogy a klnbz rendeletekben sztszrtan lev magyarzatok s fggelkek sszegyjtessenek, az eredeti szablyzattal sszefggsbe hozassanak s neki a vitzsgi remre vonatkoz teljes szablyzatnak tervezete elterjesztessk, mire felsge az albbi rem birtokosait megillet kedvezmnyeket tgt szablyzat hdolatteljes megllaptst s annak hadsereg tudomsra juttatst legkegyelmesebben elrendelte.
A katonai vitzsgi rmet megszerezheti minden, cs. kir. hadseregben brmely a cs. kir. hadsereget alkotcsapattestnl szolgl legnysgi llomnyba tartoz egyn rmestertl (s strzsamestertl) lefel, akr klfldi az illet, hasonlkppen a csupn a hbor tartamra szervezett trzs s szabadcsapatok, vagy knnytegek s katonai szekerszcsapatok legnysge, nemklnben a honvdsereg s ama szabadcsapatok legnysge, amelyek rendkvli esetekben a haza vdelmre szablyszeren szervezett gyalogos- vagy lovasszzadokban gylnek ssze.
Ignyt tarthatnak e kitntetsre s az azzal jr elnykre, - feltve, hogy valamely annak megszerzsre alkalmas hstettek vittek vghez – a kznsges s sajt kltsges hadaprdok, trombitsok, els pianistk, ezreddobosok, zenszek s csok is.
A vitzsgi remre csakis oly szavahihet tanuk ltal bizonytott rettenhetetlensget s btorsgot tanust szemlyes s egynenknti cselekmny ad ignyt….valamely veszlyben forg tiszt vagy bajtrs megmentshez, vagy valamely gyzelmi jelvny vagy kincstri tulajdon megmentshez vagy visszaszerzshez jrult hozz.
Oly cselekmnyek, amelyek csak meggondolatlan vakmersg, vagy nemtelen rablsi vgy szerencss kvetkezmnynek tekintendk, nem szolglhatnak a kitntets alapjul.
Nem rszesthetk e kitntetsben egsz gyalogos vagy lovasszzadok, vagy msfle csapatrszek… miutn a kitntetsben rszests felttelt egynenknti, szemlyes cselekmnyek alkotjk.
A vitzsgi rem adomnyozsi joga egyedl a fparancsnokot illeti meg… azonban ezt a veznyl tbornokokra ideiglenesen truhzhatja.
Egynl tbb vitzsgi rmet ugyanaz a szemly nem kaphat Ha valaki mr egy ezst vitzsgi rem birtokba, van,.., arany remmel felcserlhet. Ha azonban mr valakinek arany rme van, s jabb hstettet visz vgre, rdemeihez mrten ms megfelel mdon jutalmazand.”
Ezeken az idzett rendelkezseken kvl a szablyzat utastst ad arra nzve, hogy a kitntets megfelel nneplyes formk kztt nyjtassk t a kitntetettnek. Szablyozza tovbb a kitntets viselsnek mdjt, az remmel jr ptdjakat, megllaptja azok kifizetst s elszmolsait, tovbb azt is elrja, hogy mi trtnjk akkor, ha az illet szabadsgoltaik, krhzba kerl, vagy mint szkevny visszatr, vagy ha az remtulajdonos meghal.
Ennek a szablyzatnak kiegsztsl 1916. vi oktber h 2.-n az akkori Hofkriegsrath oly rtelm rendelkezst adott ki, hogy a vitzsgi remmel kitntetett, szolglatuk letelte utn szolglatba ismt visszavett katonknak, az altiszti rendfokozatuk utn rtegekben lvezett vitzsgi remptdj ismt folystassk
Az 1914-18 vi vilghbor termszetszerleg a vitzsgi rmekre vonatkoz elavult szablyzat tbbrendbeli megvltoztatst is szksgess tette. Mr 1914. szeptember h 15.-vel rendeztetett az remptdj krdse olykppen, hogy az arany vitzsgi rem utn 30 K., az ezstrem utn havi 15K., a 2. osztly rem utn havi 7 K 50 P., minden h 1.-n elre fizetend ptdj rendszeresttetett.
1915. februr 14.-n egy bronz vitzsgi rem alapttatott, mellyel azonban remptdj nem jrt, tovbb kimondatott, hogy vitzsgi rem polgri szemlyeknek is adomnyozhat.
felsge a kirly 1917. vi szeptember h 15.-n a tisztek rszre is rendszerestette az arany s az els osztly ezst vitzsgi rmet.
„Ismerve szmos derk tisztem hajtst, Elrendelem, hogy az arany vitzsgi rmet, tovbb az ezst vitzsgi rem 1. osztlyt klnsen kivl szemlyes vitzsgrt tisztek is elnyerhessk.
Az adomnyozs jogt magamnak tartom fenn…
A tiszteknek adomnyozott vitzsgi rem szalagja Nevemnek arany, illetve ezstbl vert kezdbetjvel ltand el.
A vitzsgi rem tisztek rszre a 3. oszt. Katonai rdemkereszt eltt viselend.”
|